Jak jste sdělil p. Špačku, můžeme se zase těšit na motocross v Holicích?

Ano, pracovali jsme a budeme pracovat na znovu organizování motocrossu, ale i na jiných sportovních akcích v prostoru Poběžovické kotliny. Říkám proto pracovali, protože od doby, kdy jsme začali vlastnit od roku 2005 přibližně... Více zde

5. 8. 2010

Ukončení spolupráce s Autoklubem ČR z 5. 8. 2010

8. 4. 2010 Fotografie Michaela Špačka je uváděna na všech oficiálních plakátech a tiskovinách doprovázejících letošní Mistrovství Španělska v motocrossu"

7. 4. 2010

K uctění Míšovy památky se v letošním roce pojede závod „Memoriál Michaela Špačka“ pořádaný v Holicích v rámci Mistrovství Evropy EMX-2 při Mistrovství světa.

Dále k uctění Míšova sportovního talentu ponese plánovaný seriál Mezinárodního Mistrovství České republiky v motokrosu juniorů tříd 50, 65, 80, 125 Junior název „Memoriál Michaela Špačka“, který organizuje Autoklub ČR.

Michael Špaček očima těch, kteří ho znali

Český motokros neoplývá právě velkým množstvím talentů. Jedním z nejzářivějších byl v posledních letech Michael Špaček. Slůvko "byl", uvedené v předcházející větě je hodně důležité. Michael totiž uz neni. Pri posledním Zavode sezóny 2009, 26. Zari, v Lokti nad Ohří se v posledním kole své první jízdy těžce zranil a 12. října v plzeňské nemocnici svůj poslední závod prohrál. Bylo mu 18 let, celý sportovní i civilní život měl před sebou, osud tomu chtěl jinak.

Michael se narodil Andreje a Standovi Špačkovým 28. Března 1991 ve francouzském Montélimaru. I přes toto místo narození ho lze považovat za zdejšího rodáka, protože v Poběžovicích nedaleko místního závodiště udělal své první kroky, řekl svá první slova, poprvé si zde rozbil kolena, poprvé Přidal plyn Na své Malé Hodně a poprvé se z tohoto Mista vypravil Na závody.

Michael Špaček mel celkem logicky k motorkám blízko. Jeho otec Stanislav byl úspěšný motokrosový a endurový jezdec. Ve své sbírce Má několik mezinárodních úspěchů a také titul Mistra Španělská v enduru. I po skončení kariéry zůstal v blízkosti motorek a SE svojí ženou VEDE veleúspěšnou rodinnou firmu, VE které se celkem logicky jeho syn odmala pohyboval. Michaela do závodění nikdo Nenutil, ALE když SE Na motorku posadíte Jiz ve čtyřech letech a Váš otec JE závodník, JE celkem jasné, Kudy SE Vaše sportovní kroky budou ubírat. Za startovací zařízení se poprvé postavil v osmi letech, bylo to v Bílé Třemešné. Od třinácti let ZA Velké podpory své rodiny SE zúčastňoval závodů po celé Evropě, Hlavně ve Španělsku a Německu. V ROCE 2007 získal v juniorské kategorii titul Mistra Evropy. V nešťastném Zavode v Lokti nad Ohří ještě pomohl svým výkonem k zisku bronzové medaile pro svůj Tým.

Michael byl poctivý sportovec, který svým přístupem k tréninku a závodění Mohl byt vzorem nejen pro své vrstevníky. Jeho výkonnost v posledních letech šla strmě nahoru a český motokros SE Mohl těšit Na nástupce slavné Generace Faltů, Churavých a Stodůlků. Michael pracoval i pro firmu svých rodičů, kde se podílel Na vývoji a především Na testování výrobků, které známe pod názvem GOLD fren. V ROCE 2010 byl ohodnocen jako Sportovní osobnost města Holic.

Míšo, VŠEM nám Na závodech MOC chybíš a myslím si, že ještě hodně dlouho budeš.

Petr Kačer

11.10.2009 smuteční proslov

Michael Špaček

se narodil před osmnácti lety 28. března 1991 v Montélimar ve Francii. Jeho rodina se po návratu otce z emigrace natrvalo usídlila v malé vesnici Poběžovice u Holic. Od mala vyrůstal v prostředí motokrosu a tak se přirozeně i jeho zájem začal orientovat tímto směrem, aby ne, když za domem byla motokrosová trať. Poprvé se svezl na malé Hondě ve čtyřech letech a v osmi již absolvoval své první závody v Bílé Třemešné a Míša začal z vlastní vůle po vzoru svého otce závodit a závodil rád.

Základní školu absolvoval v Holicích a po jejím dokončení vystudoval Integrovanou střední školu technickou ve Vysokém Mýtě, kterou v letošním roce dokončil. Při tom všem byl ale závodník s velkým Z a hlavně s velkým, bojovným srdcem. Od 13 let ho na závody pravidelně začala doprovázet rodina – rodiče a mladší bratr Dominik.

Míša závodil nejen na tratích v České republice, ale stále více se zúčastňoval závodů v zahraničí s myšlenkou na nejvyšší mistrovství v profi sportu. Míšu trénoval otec a vždy kladl důraz na správnou techniku. Kdo Míšu viděl jezdit, musí potvrdit, že styl jeho jízdy byl brilantní. Už nešlo o ježdění jako hru, ale o životní rozhodnutí, kdy se ze hry stává tvrdá práce. Míšovi otec často pokládal v posledních letech vždy stejnou otázku: „Chceš být opravdu profesionálem?“ Málokdy ale dostal přímou odpověď - ano, ale tichý souhlas ve formě nasednutí na kolo či na motocykl a pokračováním v dalším tvrdém tréninku. Nikdy neřekl ne.

Jeho sportovní výsledky a úspěchy jsme sledovali a nešlo si nevšimnout, jak v poslední době tvrdě pracoval jako opravdový profesionál na své kondici a technice jízdy. Velký přínos měla jeho práce i pro rodinnou firmu, kde se podílel na vývoji a především testování výrobků GOLD fren.

Motokros byl jeho celý svět. Po všech zraněních a úrazech se nemohl dočkat, až znovu nasedne na motocykl. Byl to bojovník! Bojovník, ale vždy s úsměvem a dobrou náladou. Pro svoji upřímnou povahu měl mezi svými vrstevníky mnoho přátel nejen okolo tratě. Ať přijel na závody kamkoliv po celé Evropě, neměl problém si s každým popovídat.

Od malého vítězství v Juniorské Evropě v roce 2007 si ještě minulý rok stanovil odjet juniorskou Evropu na Kawasaki 250 4-takt. Tento šampionát a národní mistrovství však pro úraz nedokončil.

Letošní rok začal Míša účastí na Španělském mistrovství, pokračoval německými závody ADAC a Českým mistrovstvím na své Kawasaki 450. Zúčastňoval se také mnoha závodů na Slovensku a v Maďarsku. Přestože letos svůj poslední závod v německém ADAC již nejel, skončil celkově na 11. místě.

Díky Vám, kteří jste později začali věřit v jeho sílu a toto si vezměte do života, bojujte jako bojoval on, buďte tolerantní a dobří k sobě navzájem.

Vy sportovci se snažte dosáhnout svých cílů fair play přístupem. Dbejte Vaší bezpečnosti a nepřenechávejte toto jen na rozhodnutí lidem z businessu. Vy, kteří se podílíte na přípravě závodních tratí, myslete na riziko těchto jezdců, kteří pro atraktivnost závodu nasazují život pro diváky.

Díky Vám, kteří jste se přišli s Míšou rozloučit. Když jeho duše odešla minulé pondělí 12. října, začalo neskutečně špatné počasí, ale věřme, že dnes se s námi loučí svým úsměvem v podobě slunečného počasí. Ať pro nás navždy zůstane ve vzpomínkách. Pohodový, skromný, cílevědomý kluk, férový kamarád do nepohody, náš milovaný vnuk, syn, bratr, přítel, prostě náš Míša.

Drazí přátelé, děkuji Vám všem, že jste se přišli s Míšou rozloučit a společně se rozdělit o velký smutek a bolest všech, kteří jste Míšu znali a milovali.

Vzpomínka na Míšu

S lítostní v srdci Vám musíme oznámit, že náš syn Michael v pondělí 12. 10. 2009 podlehl svým těžkým zraněním, které si přivodil na motokrosových závodech v Lokti.
Poslední rozloučení s naším Míšou se bude konat v úterý 20. 10. 2009 ve 13.00 hod. ve velké síni krematoria v Praze – Strašnicích.
Za Vámi projevenou soustrast děkuje rodina Špačkova.

Všichni

kteří jste si vážili, znali i neznali osobně Míšu Špačka, musíme Vám bohužel sdělit, že náš Míša dnes ráno 12. 10. 2009 po 2. hodině podlehl v plzeňské fakultní nemocnici následkům úrazu při mezinárodním mistrovství družstev České republiky v Lokti.

Pro ty, kteří se zajímali o jeho sportovní dráhu bychom rádi připomenuli, že se v roce 2007 stal juniorským mistrem Evropy v 2-T kategorii. Včera těsně před jeho odchodem obsadil v nejlépe obsazeném mezinárodním mistrovství Německa Youngster kategorie celkové 11. místo. Tohoto mistrovství se zúčastňuje 120 mladých jezdců do 21 roků z celé Severní Evropy a přestože se Míša posledního závodu nemohl zúčastnit, někdy nedosáhl na body díky technickým problémům, obsadil toto krásné místo.