• Česky
 • English

Motocross Holice

Jak jste sdělil p. Špačku, můžeme se zase těšit na motocross v Holicích?


Ano, pracovali jsme a budeme pracovat na znovu organizování motocrossu, ale i na jiných sportovních akcích v prostoru Poběžovické kotliny. Říkám proto pracovali, protože od doby, kdy jsme začali vlastnit od roku 2005 přibližně polovinu závodní dráhy, tak jsme vždy měli zájem podporovat nebo i organizovat motokrosové závody.


Proč toto trvalo takovou dobu?


Ano, posledním velkým závodem byl Míšův Memoriál v roce 2011 a po tomto závodě jsme přichystali na následující týden trať na krajský přebor, který pořádali AMK Holice. V návaznosti na přípravu nejenom motokrosové tratě, ale i při úpravě pozemku se začaly objevovat věci, které ukazovaly na dlouhodobé neudržování nejen motokrosové tratě, ale hlavně pozemků v areálu, které byly užívány k ukládání jakéhokoliv nepořádku, myšleno všechno, co si člověk může jenom představit. O tomto třeba později. Ale jediná možnost, která se jevila – převzít pozemky po dohodě s AMK Holice, ta možná nebyla a tak mi nezbývalo nic jiného, než se dohodnut s majiteli pozemků o pronájmu nebo jejich koupi. Ti, kteří neměli co ztratit, a pozemky měli nebo ještě mají ve zbídačeném stavu, uzavřeli se mnou smlouvu o užívání. Někteří chtěli díky okolnostem dostát smlouvy s AMK Holice, která byla platná do konce 2016. Po výpovědi mezi nájemcem a pronajímatelem jsme si tyto pozemky na jaře 2017 pronajali a přemýšleli o pořádání už v roce 2017, ale bylo nebo lépe ještě je hodně práce, jak na uvedení do co nejlepšího stavu, na odstraňování ekologických zátěží a dlouhodobé neudržování, jak melioračního řádu, tak i na údržbě lesů a vlastně všeho. Také přístupová cesta nebyla smluvně pojištěna, tak by se dalo čekat cokoliv.


Jak Vás poslouchám, závody budete pořádat bez AMK Holice?


Ano, v této fázi nebo v tomto čase, kdy padlo rozhodnutí, určitě ano! Je tady hodně problémových věcí. Bylo by dobré podotknout (hovoříme o AMK Holice, které má ca. 40 členů, není jak tento malý celek naším nepřítelem, ale malá skupina, která delší dobu ovládá dění a hlavě radu této organizace). Myslím si, že členové AMK Holice ani moc dobře nevědí o ilegálních výdělcích a o dění, jak uvnitř klubu, tak jeho nečisté práci navenek. Ale pakliže se vrátíme ke slovu proč? Z mojí pozice (naší – myšleno všechny slušné lidi podporující myšlenku motokros na trati Míši Špačka) po tom všem, kdy se odehrávaly útoky proti naší rodině, ale zapomněl bych i útoky proti bývalému místopředsedovi AMK Holice Radku Müllerovi, který se nás a našeho snažení okolo motokrosu v Holicích v roce 2014 nebo 2015 zastal na internetových stránkách Holických novin. V diskuzi proti němu mimo 3 až 4 známých osob vystupovalo i několik fiktivních 12 až 15 osob, které psaly ve prospěch AMK Holice a bohužel z jednoho počítače …. No a vůči nám trestní oznámení bylo zamítnuto a před posudkovou komisí také zamítnuto.
No a toto vše vzniklo, protože přes 50 jezdců trénovalo na naší upravené trati Míši Špačka a ta jejich nebyla upravená ani nebyla sjízdná po 2 měsících provozu, tak se rozhodli přístup na naše pozemky zkomplikovat. Uzamkly se všechny vstupy a protože by se muselo přes pozemky, které mělo AMK pronajaté, tak jsme zase o 1 ½ roku vše posunuli. Toto období nebylo jednoduché a naše paní advokátka nás tlumila, upozorňovala na dlouhá soudní jednání …
A potom se jako náhodou při půl roku znečištěné silnici na Poběžovice objevila věc, kterou jsem si ani ve snu nemohl představit, že vše co bylo v prostoru motokrosového areálu budováno, bylo bez stavebního povolení, k čemuž vlastním i oficiální dopis. Nepředstavitelné je, že ještě dnes, né jak někteří říkali: za komunistů to nebylo potřeba, něco takového je možné, ale co po mém rozhovoru se zastupiteli města Holic, pro které to nebylo tak překvapivé …Překvapivé bylo jednání státní správy nebo třeba i nečinnost těchto organizací.


Vy říkáte jednou činnost a potom nečinnost?


Je to velký extrém. Jako když osoba ze stavebního nebo životního prostředí Vám řekne, že jí nezajímá, co je v zemi!!! Né tou činností je vystavení passportu narychlo pro některé ilegální stavby.
Na druhou stranu jasně navezená, dle úředního popisu „né bordel“, ale výkopová zemina, která byla několika vozidly půl roku navážena, bylo spočítáno na 7 vozidel, ale věci pokračují a třeba se dočkáme, že viník bude potrestán.


Vy jste se rozpovídal, ale to se snad motokrosu netýká?


Ale ano, právě proto, že tyto věci jsou spojené s areálem a nikdo po desítky let nebyl ochoten, schopen, nechtěl nic jiného než upravit trať, ale pořádně s bagrem … a co bylo vedle na louce se jednou v roce posekalo a zbytek se zahrabal nebo zůstal ležet někde bokem. My teď 4 až 5 let čistíme les, louky, vyvážíme pneu, asfalt, beton, plasty, plechovky a pomalu se blížíme konci.


V údolí jsou vidět i ovce?


Ano, po době neustálého upravování travnatého porostu jsem řekl, že by bylo praktičtější. No a k tomu jsme zjistili, že ovce ožírají i rákos a vytahují ze země zapomenuté plasty, které nechávají potom ležet. Ale teď po převzetí většiny pozemků a hlavně příjezdových cest dostanou ovce i důstojnou salaš.


Motokros a co ještě?


Po převzetí kontroly nad areálem jsme plánovali znovu pořádat motokros, chceme znovu vycházet vstříc pořadatelům běžeckého závodu Gladiator race a cyklistických závodů, které mají v Holicích již také tradici.


Když se vrátím k motokrosu, jaká je Vaše představa?


Jednoduše řečeno - uspořádat Mezinárodní memoriál Míši Špačka, přestože je to pro mě těžké. Ze závodu samotného opravdu nic nemám a týden se moje duše znovu srovnává … Ale Míša má pořád ve světě hodně přátel, kteří jsou v motokrose stále aktivní lidé, kteří s ním bojovali … a naše firma GOLDfren má pod smlouvou hodně motokrosových teamů a jezdců. Co nebude lehké, je najít vhodný termín, aby nebylo jedno z německých, španělských, rakouských nebo i českých mistrovství a mohli jsme je tu všechny vidět nebo jejich podstatnou část. Taky bych si přál, aby to byla slavnost motosportu s účastí lidí, které podporujeme a nebo kteří my rádi. Jestli jsou to lidé účastnící se Rally Dakar, Martin Kolomý, Engel, Cerutti, Serrantes, Faress.

 

Protože jsme se byli podívat na závodišti, plánujete jinou trasu s ohledem na vlastnictví startovací rovinky, která zůstala v rukou AMK Holice?


Zde by bylo dobré podotknout, že pozemek pod startovací rovinkou byl na začátku roku 2009 po dohodě s našimi sousedy p. Kabátníkovou a manželi Karlovi už skoro námi koupen, vše bylo připravené k podpisu. A ejhle, když jsme se vrátili s Míšou ze závodů v Kaplicích, paní Karlová nám s lítostí řekla, že o víkendu u nich byli lidé z AMK a oni jim pozemek nechali. Tento pozemek byl zásadní zlom ve spolužití s AMK Holice. Před tímto jsme jim pomáhali … ale co naplat, oni nám řekli (omlouvám se, ale jeden člověk z AMK … většina bude vědět, o koho se jedná), že jsme blbý, když jsme si říkali za nájem ca. 5 ha 380 Kč. No a to byl konec, který se dal nazvat „bodnutí do zad“.
My jsme dodnes zastávali názor, že toto má být vráceno, kam to bylo dohodnuté … ale určitě jsme schopni žít a pořádat závody bez tohoto pozemku, i když staří znalci toho litují. Startovací rampu myšleno vlastní máme zajištěnou a v příští době určitě všem zájemcům ukážeme novou trať, která ve velké části kopíruje tu původní.


A pořadatelství?


Jak víte, poslední závod Memoriál Míši Špačka jsme uspořádali s p. Darinou Götzlovou, lépe řečeno její nadací „Radost“. Vše si myslíme bylo dobré i ČAMK byl s naší organizací spokojen. S Darinou Götzlovou určitě budeme dále spolupracovat, ale chtěli bychom Nadaci, která ponese Míšovo jméno v názvu, abychom mohli hlavně motokrosový závod financovat v jeho jménu.
Hlavně by bylo dobré říci, že motokros již dnes není co býval. Před 30 lety se dobrý jezdec (ale není to jenom problém motokrosu, ale především všech motosportů) dokázat uživit závodní činností. Dnes je to tak, že peníze se sbíhají všelijak a na závody je musíte obrazně dovézt. K tomu všemu by měla směřovat Nadace Míši Špačka a koncept pořádání nejenom motokrosu, ale toho divadla okolo, které doufáme, přinese finance pro jezdce.


Jak jsme hovořili, nechtěl by jste motokross stavět na vstupném?


Určitě ne na vstupném, ale na věcech, které lidé okolo užívají a také i sponzoři a i účast vystavovatelů s moto. tématikou

 

 

 

Plakáty Míši ve velikosti A2

na vyžádání zašleme - kotaktujte nás přes: goldfren@goldfren.cz

nebo ke stažení v PDF (4.4 BM)

Wallpaper 2009

Wallpaper 2007
Wallpaper 2006
Multimedia
Partneři
 • acerbis
 • all balls racing
 • apico
 • Bridgestone
 • Castrol
 • cycra
 • ekchain
 • eurotred
 • goldfren
 • mefo sport centrum
 • mivv
 • moto air
 • motocomplet
 • moto point
 • prp
 • supesprox
 • autoškola bartoníček

© Copyright Team.goldfen.cz 2012

JIROUT REKLAMY s.r.o.